ساخت هرم زندگی برای دستیابی راحت‌تر به اهداف شخصی

ما همه هدف‌هایی داریم که می‌خوایم بهشون دست پیدا کنیم، اما اکثر مواقع جریان زندگی ما رو از مسیر اون آرزوها دور می‌کنه و خیلی وقت‌ها یادمون میره که کجا هستیم و باید کجا بریم. شما برای اینکه گهگاه به خودتون یادآوری کنید که تو زندگی‌تون چی مهمه، چی مهم نیست و فعالیت‌های زندگی‌تون باید به کدوم سمت و سو باشه چی کار می‌کنید؟

امشب که داشتم با دوستم در این خصوص صحبت می‌کردم خیلی اتفاقی به یک اصطلاحی برخورد کردیم: هرم زندگی. ماجرا از این شروع شد که هر دوی ما هدف‌هایی داشتیم و برای اون‌ها برنامه ریزی کرده بودیم ولی در طول راه با مواجه شدن با موانعی که وجود داشت کم کم دلسرد شدیم و یادمون رفته بود که در قدم اول برای چی شروع کرده بودیم.

اینجا بود که من گفتم «فکر میکنم این مسئله به این خاطر باشه که هیچ وقت ویژن درست درمونی نداشتم؛ زندگیم هیچوقت یه هرم نداشت که هدف زندگیم رو اون بالای بالا بزارم؛ بعدش طبقه به طبقه چیزهای مهم زندگیم رو توشون بزارم تا به چیزهای بی خودی تو طبقات پایینی برسه» اصطلاحی که ما اسمش رو هرم زندگی گذاشتیم.

اگر شما هم مثل ما گاهی سردرگم می‌شید که کجای کارید و توی این شلوغی زندگی و روزمرگی باید به کدوم سمت برید، یه هرم زندگی برای خودتون طراحی کنید. مهم‌ترین و ارزشمندترین هدف زندگی‌تون رو بالای هرم قرار بدید و فعالیت‌های دیگه که به تحقق اون هدف کمک می‌کنه رو تو رده‌های پایین‌تر هرم قرار بدید.

مثلا اگر هدف‌تون به درجه استادی رسیدن در برنامه‌نویسی باشه، اون رو بالای هرم قرار بدید، سه فعالیت مطالعه مستمر، آموزش به دیگران و همکاری در پروژه‌های اپن سورس رو تو طبقه بعدی قرار بدید، فعالیت‌های دیگه که برای انجام خونه‌های بالای هرم، مستلزم به انجامش هستید رو در خونه‌های پایین‌تر، مثلا فعالیت‌های که کمک می‌کنه تو جایی که الان دارید کار می‌کنید بهتر ظاهر بشید، پروژه‌های فری‌لنسی که گرفتید تا پول بیشتری دربیارید و غیره.

در آخر هم فعالیت‌های روزمره زندگی تو پایین‌ترین بخش هرم قرار میگیره. یه چیزی تو مایه‌های Pyramid of Greatness که ران سوانسون تو سریال Parks and Recreation نشون میده.

pyramid of greatness

مطلب /

۲ دیدگاه

 1. پرنیان گفت:

  سلام.میتونم از مطلبتون تو پیجم استفاده کنم

  1. admin گفت:

   سلام.
   بابت پاسخگویی دیرهنگام به کامنتتون عذرخواهی می‌کنم.

   مطالب وبلاگ بنده طبق اجازه نامه کرییتیو کامنز BY منتشر میشه. به این معنی که تا هنگامی که هنگام انتشار مجدد، از منبع اصلی -که وبلاگ بنده باشه- به همراه لینک مطلب اصلی نام ببرید، هیچ موردی نداره.

   در این مطلب می‌تونید بیشتر با اجازه نامه کرییتیو کامنز آشنا بشید:
   http://aminasoode.com/creative-commons-simply-explained/

   سعی کردم از طریق ایمیل پاسخ کامنت رو هم براتون ارسال کنم اما ظاهرا ایمیل رو اشتباه وارد کرده بودید.
   ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *