مادی‌گرایی باعث خوشبختی ما نمیشه

شما آدم مادی‌گرایی هستید؟ یعنی تو زندگی‌تون به چیزهایی مثل پول، لوازم لاکچری، گجت‌های گرون قیمت، خونه، ماشین و … اهمیت زیادی میدید؟

یک شخص مادی‌گرا کسیه که با چیزهایی که مالک‌شون هست رابطه احساسی برقرار می‌کنه، خصوصا لوازم لاکچری و گرون قیمت، و اون‌ها رو مساوی با خوشبختی و کمال در زندگی می‌دونه. مادیات از نظر احساسی روی افراد مادی‌گرا تاثیر میذاره، به جای اینکه جنبه کاربردی اون شی انگیزه مالکیتش باشه، حس و جایگاه اجتماعی که با داشتن اون چیز به شخص القا میشه، انگیزه اصلی شخصه.

اگر به این گروه تعلق داری، شاید بد نباشه درباره‌اش تجدید نظر کنی؛ آیا مالکیت، باعث میشه ما تو زندگی احساس خوشبختی کنیم؟ یا اینکه وقت و هزینه‌ای که صرف این تجملات کردیم باعث شده فرصت رویارویی با خوشبختی واقعی رو از دست بدیم؟

اینجا یک سری دلایل بنیادی برای اینکه مادی‌گرا نباشیم رو لیست کردیم:

.   .   .

۱. چیزهای مادی نماد اشتباهی از خوشبختیه.

اگر با دقت به دلایل تمایل‌مون به مادیات نگاه کنیم، متوجه می‌شیم که باورهای اشتباهی که حول و محور اونا برای ما جا افتاده، دلیل تمایل‌مون به مادیاته. ما  فکر می‌کنیم اونا رابطی بین ما و زندگی ایده آل‌مون هستند، تا بیشتر خوشحال باشیم، تا میزان رضایت از زندگی‌مون رو افزایش بدن، اعتماد به نفسمون رو بیشتر کنن، تا حس ارزشمندتر بودن بهمون بدن، تا بیشتر جذاب به نظر بیایم و … ما به مادیات به چشم ابزارهایی نگاه می‌کنیم که کیفیت و تجربه زندگی‌مون رو بهبود می‌بخشن. به نظر میرسه مادیات مشکلات ما رو حل میکنن یا تاثیرشون رو کاهش میدن. خرید کردن و پیشرفت مادی جزئی از فرهنگ و پیش ذهنیت ما شده و برای ما نماد امید، خرسندی و خوشبختیه. اما، این نمادها چیزی نیستن جز مصنوعات ساخته دست بشریت.

.   .   .

۲. مادیات موندگار نیستن.

اون چیز خفنی که تازه خریدی و از داشتنش خوشحالی، زیاد موندگار نیست. حتی اگر به سختی ازش مراقبت کنی یه روزی خراب میشه، از مد میوفته و یا علاقه‌ات رو نسبت بهش از دست میدی. در مقایسه با هزینه کردن برای کسب تجربه، مادیات نقش خیلی کمتری تو پربار و بامعنا کردن سفر زندگی دارن. یادگیری موضوعی جدید، سفر رفتن، قبول ریسکِ انجام کاری خلاف روال زندگی و … همگی می‌تونن مسیر زیبایی رو ایجاد کنن که بعد از پایانش، نسخه بهتری از ما رو تحویل‌مون میدن.

.   .   .

۳. مادیات حواس شما رو از چیزهایی که واقعا اهمیت دارن پرت میکنه.

دنبال کردن مادیات باعث میشه به مهم‌ترین مسئله زندگی توجه نکنیم: دنبال کردن اهداف‌مون. مادی‌گرایی ما رو تو دستیابی به اهداف‌مون بی‌صبر و طاقت میکنه چون دنبال کردن اهداف نیاز به تعهد، صبر و آینده‌نگری داره، اما تهیه کردن وسایلی که باعث میشه گذرا حس خوبی داشته باشیم به صورت آنی و با زحمت خیلی کمتری اتفاق میوفته.

.   .   .

راه حل چیه؟

شاید اولین راهکاری که به ذهن‌تون برسه این باشه که از شر تمام مادیاتی که تو زندگی‌تون دارید راحت بشید. اما این کار نشون دهنده اینه که مادیات همچنان ذهن‌تون رو درگیر خودش میکنه، در غیر این صورت با خوندن این متن احتملا راحت ازش می‌گذشتید. کسی که دنیای درونش رو به شکل درستی پرورش داده، مادیات رو خنثی می‌بینه.

باید به این درک برسید که چیزهایی که مالکش هستید، تعیین کننده شخصیت شما نیستند. اشیاء ابزارهایی برای راحت شدن زندگی ما هستند، هر چیز مادی باید کاربردی باشه و به یک هدف بزرگ‌ترِ زندگی شخص خدمت کنه. مالکیت یک مفهومه که برای ایجاد نظم در جامعه ایجاد شده و هیچ معنی عمیق دیگه‌ای نداره. هویت‌تون رو از چیزهایی که مالک‌شون هستید جدا کنید.

.   .   .

متن بالا، ترجمه آزادی بود از مطلب Materialism Won’t Lead You To Happiness. Here’s Why! هست.

مطلب /

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *